První adventní

27.11.2022

Je spousta věcí, které jsem jako rodič nikdy nechtěla dělat a nějakým způsobem, neptejte se mě jak, jsem k nim stejně dospěla. Abych vás uvedla do obrazu. Opakuji fráze, za který se stydím, takže vám je sem nebudu ani psát, ale jsou to takový ty "chovej se proboha normálně" a podobné lahůdky, které my, mámy, máme tak v oblibě. Často někam spěchám, takže děti na poslední chvíli naháním, a to i přesto, že můj mozek ví, že ten dětský potřebuje mnohem víc času dostat se z fantazijního světa a že obecně spěch je dětem cizí. Někdy jsem netrpělivá a neumím ustát pláč nebo vztekání především tehdy, když ho sama vyhodnotím jako zbytečný. Neustále vstupuji do sourozeneckých soubojů, a přitom bych si přála to prostě nechat být. Doma vydávám příkazy a povely tak často, že jsem někdy naštvaná na celej svět, protože dopustil, abychom jako rodiče měli takovou roli, i když se podle mě ve skutečnosti nemůže líbit nikomu. Raději věci udělám sama, než je tisíckrát opakovat někomu, kdo vás stejně skoro neposlouchá.

Spoustu "jen počkej" tedy opravdu přišlo. Nechtěla jsem, ale život běží takovou rychlostí, že často strhává všechno kolem sebe do zběsilého proudu každodennosti. Teď přichází velké ALE. Před pár týdny jsem si uvědomila, že jedno "jen počkej" jsem prostě nenechala přilézt do naší rodiny. Že tohle přání z doby, kdy jsem ještě neměla děti, stále ještě nezlomila rodičovská tíha. Je to přání, abychom předvánoční čas a Štědrý den trávili v klidu a pohodě. Píšu o tom každý rok a budu i letos. Pro mě jsou Vánoce malé poskládané drobnůstky jedna na druhou, a nakonec z toho vždycky vzejde období, které mám skoro ze všech z celého roku nejradši.

V čem spočívá vánoční "jen počkej"? "Jen počkej, až budeš mít děti, to je pak jen stres, aby bylo napečeno, uklizeno, byly nakoupené dárky." Pro mě Vánoce vždycky byly, a stále jsou, především o klidu, o pohádkách, voňavém cukroví, vánočce s marmeládou, vonných svíčkách, setkávání s rodinou a přáteli, dobrém jídle, svařáku, dobrých skutcích, jiskřičkách v očích a splněných přáních. Háček je v tom, že všechno tohle si užívám o to víc, když mám hezky poklizeno, nazdobeno a nakoupené všechny vánoční dárky. Před pár týdny jsem narazila na jeden inspirativní příspěvek, který mě donutil přemýšlet nad tím, jak si zařídit pohádkově klidný advent. Spolu s tím přišel nápad na to, koupit klukům (možná spíš sobě) Adventní putování [*], což je bojovka pro děti s krásným příběhem a úkoly na každý den od 1. prosince až do Štědrého dne. Letos jsem se tedy hecla. Můj cíl byl "do první adventní neděle zajistit všechny vánoční dárky, udělat předvánoční úklid, výzdobu a připravit se na vánoční bojovku." Chtělo to podrobný seznam, několikrát přepisovaný, pečlivě logisticky rozplánovaný. A mimo jiné kapku štěstí.

To se povedlo a já si tak nechala všechno, co mám tak ráda. před sebou a to, co mě trochu prudí, ale potřebuju to, za sebou. Ten hlavní důvod, proč to s vámi sdílím, není v tom, že bych se chtěla děsně vytahovat, jak všechno skvěle zvládám a jak byste si měly zařídit Vánoce stejně, ale protože si myslím, že i když spoustu věcí jako rodiče časem pustíme, přestože jsme je chtěli vždycky dělat jinak, jiné můžeme ovlivnit a mít je ve svých rukách. A pro každého ta priorita bude někde jinde.

Pro mě je to tedy naučit děti, že Vánoce nemusí být jen o materiálních věcech, že i když se neubráníme velkým dárkům, můžeme je strávit pohádkově a spolu. Letos k tomu tedy využiji již zmíněné Adventní putování. Je to nádherně vytvořená hra pro děti, která obsahuje 24 dopisů s úkoly a pečlivým návodem, jak máte s dětmi postupovat. Mezi úkoly patří třeba utržení barborky, zapálení svíčky za oknem nebo navštívení betléma. Já jsem si k úkolům, tradicím, rozepsala ještě ty, které obvykle v období adventu s dětmi plníme my nebo bych to chtěla letos vyzkoušet, protože kluci už jsou zase o rok větší. Je to:

  • Vyrobit pečený čaj
  • Nakrmit zvířátka v oboře
  • Projít se po okolí a zhodnotit vánoční osvětlení 😊
  • Napsat dopis Ježíškovi
  • Upéct s dětmi alespoň dva druhy cukroví
  • Vyrobit vánoční řetěz z barevných papírků
  • Navštívit adventní trhy, svézt se na kolotoči a dát si trdelník
  • Společně ozdobit vánoční stromeček
  • Nakrmit zvířátka na Štědrý den u našeho oblíbeného krmelce

Třeba nezvládneme všechno ze seznamu, ale to není důležité. Tímhle jsem si uvědomila, že je i spousta jiných situací, které mě stojí dost energie, ale jsem ochotná ji investovat, protože mi to dává smysl. Netýrejme se tedy za to, že jsme si nesplnili všechna předrodičovská předsevzetí a buďme rádi třeba jen za jedno 😊.

Užijte si advent, každý po tom svém!


[*] https://barborabecvarova.cz/adventni-putovani/