Sladké umění nicnedělání

02.10.2022

Vyjíždíme z letiště v zapůjčené mazdě CX-30 s německou SPZ. Být na jiném místě Evropy, určitě bychom měli důvod k radosti. Ne tady. Ne na ostrově, kde i nyní stojí Fiat Panda z roku 90 třistatisíc. To je v místních podmínkách jednoduše výhra. Tohle autíčko totiž projede i těmi nejužšími uličkami. A v uličkách se ukrývají kavárny. Malé chrámy Italů. Na stojáka si tu dáte espresso, kdy poměr cukru a kávy je 1ku1. Potom naskočíte na skútr nebo svou Pandu a uháníte dál rychlostí, která dalece překračuje místní dopravní značení. Běžně jsme jeli osmdesátkou tam, kde byla značka s číslem 40 a každou chvíli nás předjížděla auta. Plné čáry podle mě na Sicílii chápou jen jako dělicí linie na silnici a dvě asi jako omyl, protože jsem si nevšimla, že by nějaký řidič respektoval, že se přes dvě plné nepředjíždí.

Nutno dodat, že jak značení u silnic, tak na nich, někdy nekoresponduje se zdravým rozumem. Nebo tu prostě zdravý rozum zase tolik neřeší. Ostatně jestli se tu něco řeší, pak zásadně v neděli, když se s rodinou a přáteli sejdete na nejbližší pláži vašeho domova a celý den tu ponořeni do příjemně teplého moře probíráte vše od dětí až po politiku. A když to nestihnete probrat, nevadí. Vše doženete telefonováním nebo namlouváním hlasových zpráv během týdne.

Italové jsou úplně jiní muži než ti naši. Zvládají totiž víc věcí najednou, mít loket z okna, kouřit, troubit a telefonovat. Pravda, jediné, na co jim už nezbývá kapacita, je sledovat přednosti 😊. K porušování dopravních pravidel jste tu přímo vyzýváni, pokud třeba na stopce stojíte déle jak 3 vteřiny, jste hlasitým troubením násilně donuceni se rozjet do křižovatky plné aut a pak už vám jen zbývá (za předpokladu, že jste spolujezdec) zavřít oči a modlit se.

Velkou výhodou místní dopravní situace je, že Sicilané bojují proti jedné z častých příčin nehod. Mikrospánku. Věřte, že na cestě se vám tu může stát spousta nepředvídatelných věcí, ale usnutí za volantem mezi ně rozhodně nepatří. Pravděpodobně vás tu spíš chytí infarkt, potom, co se na vás při projíždění po hlavní řítí z každé strany nepřiměřenou rychlostí troubící Ital :-).

I když je tu i v září 32 stupňů, klimatizace v autech tu postrádá význam. Aby klimatizace fungovala efektivně, je potřeba mít zavřená okna. Ale to byste pak zase nemohli zastavovat posunky dopravu, mít vystrčený loket z okna, přibrzdit a popovídat si kdykoliv na chodníku nebo v protijedoucím autě zahlédnete někoho známého, popřípadě debatovat se svým spolujezdcem tak vášnivě, že vám prostě kabina auta nestačí.

Možná vám tento výčet vyznívá jako kritika, ale věřte nebo ne, je v tom spíš obdiv. I když jsme na silnicích Sicílie zažili víc adrenalinu než na návštěvě Matějské poutě, byl to naprosto nezapomenutelný zážitek. Neuvěřitelně jsme se nasmáli. Nejen na silnicích, ale v každé sicilské uličce je cítit život. Ať už jsou to staří lidé posedávající před domy, které už dávno obešel čas, muži, co hrají dámu na skládacích židličkách, nebo mladý pár na pláži, který se nesnaží ani trochu skrýt mladou lásku. Všude je téměř hmatatelná energie.

Sicilané jsou srdeční a nebojí se překročit osobní prostor. Na ulici hladili naše děti po vlasech, smáli se a vítali nás, jako kdybychom byli jejich známí či přátelé. Nevadilo, že děti křičely. Je to tu znamení života. Gesta jsou tu stejně důležitá jako dýchání samo. Odpočinek se tu neplánuje, ten se tu jednoduše dopřává.

Určitě to znáte, že si na dovolené koupíte něco úžasného, co vás tam úplně uchvátí. Pak přijedete domů a zjistíte, že je to ve vašich domácích podmínkách nepoužitelné. Moc barevné, moc voňavé, prostě je to moc. A všechno, co bychom se pokusili převézt ze Sicílie k nám, by jednoduše bylo příliš. Co jsem si ale přece jen přivezla, je pocit svobody, který je tam stejně jako energie, cítit na každém kroku. Nespoutanost, která občas vypadá jako chaos. Mám pocit, že někdy je té kontroly v mém životě zbytečně moc. Občas bych si přála nechat věci jen tak plynout. Téměř 3 týdny na Sicílii byly takovou drobnou praktickou lekcí. A já za ní můžu jen poděkovat. Samozřejmě jako všude, i zde se najde spousta problémů a stinných stránek, o tom snad ale příště...

Základem je moc nepřemýšlet jak nebo kde parkujete
Základem je moc nepřemýšlet jak nebo kde parkujete
Nedělní pokec v moři :-)
Nedělní pokec v moři :-)
V místních uličkách narazíte na spoustu věcí
V místních uličkách narazíte na spoustu věcí
Sicilané milují cukrovinky
Sicilané milují cukrovinky
Tradiční sicilská malovaná keramika
Tradiční sicilská malovaná keramika
A samozřejmě také proslusé italské espresso a místní gelato
A samozřejmě také proslusé italské espresso a místní gelato

Taky jste si přivezli z dovolené něco, co bylo prostě moc? 😊